Rattan bútorok

A rattan világa

Örömteli tény a mai lakberendezésben, hogy mind a természetes alapanyagok köre, mind a belőlük gyártott eszközök választéka jócskán kibővült. A rattan bútort már sokan ismerik, mivel több, mint 10 éve jelen van a magyar piacon. Az import bútorok nagy része Délkelet-Ázsia trópusi területeiről érkezik. Itt nem előre telepített erdőkből folyik a kitermelés, hanem magából a dzsungelből.

Az utóbbi időben új természetes anyagokból készült fonott bútorok jelentek meg. Ilyenek a tengerifű, a banánlevél,a vizijácint. A tengerifű hasonlatos a mi sásunkhoz, de a felhasználási technikája különbözik attól. Az ebből készült bútordarabokat sokszor a természetes színében hagyják, vagy színezik.

A rattan bútorok elterjedése után, a trend a tengerifű-félék irányába mozdult.

Természetes hangulatukban hasonlítnak egymásra, de szerkezetükben eltérnek, hiszen a rattan egy fafajta, míg a tengerifű, a banánlevél stb. szárított levelekből összesodort alapanyag, melyet fonással készítenek. Speciális tulajdonságuk, hogy mint természetes anyagok,
bírják ugyan a nedvességet, de az esőt, a tartós csapadékot nem viselik el károsodás nélkül. Bár Magyarországon még újdonságnak számítanak, a tőlünk nyugatabbra eső országokban régóta ismert és bejáratott alapanyagként alkalmazzák a bútorkészítésben. Időről időre újra felfedezik őket. Elterjedésüket nagyban segítette, hogy könnyen, praktikusan keverhetőek más asztalosipari alapanyagokkal, így a fával, a rattannal, egymással, igazából bármivel - bőrrel, néha fémmel, sőt üveggel is.

Mivel a tengerifű más típusú anyag, mint a rattan, így más dolgokat is lehet belőle készíteni, mint például kosarat, szőnyeget, lábtörlőt, alátéteket stb. A tengerifű szőnyegek alapanyagául is szolgál. Nem tartalmaznak kemikáliákat. Nem vonzzák a port és a szennyeződéseket. Strapabíróak, bár ez elmondható a tengerifűből készült bútorokról is. A tengerifű alapú bútorok tisztítása, karbantartás igen egyszerű: havonta egyszer nedves ruhával elég áttörölni őket.

Navigáció:

Rovatok: