HÍREK
Szabó László

Cseresznyebútorra épített vállalkozás

Gyöngyös iparterületének egyik kellemes színfoltja az Ében-H Bútoripari és Kereskedelmi Kft. telephelye. A Mátra lábánál fekvő városban, 1990 óta készítenek elismerten magas minőségű tömörfa bútorokat, amelyet szinte az egész ország területére szállítanak. A Szabó László nevével fémjelzett kezdetben kisvállalkozás, mára vezető szerepet vállal az egyedi gyártású bútorok terén. A faipari tevékenység profiljaegyhosszúletisztulásifolyamateredményeképpen mára teljesen kialakult.

szabolaszlo_2.jpgTömörfából, rusztikus konyha-, étkező-, nappali-, fürdőszoba-, előszoba-, hálószoba- és egyéb bútorokat készítenek, de nem zárkóznak el a ma divatos, furnéros, festett és fóliás bútorok gyártásától sem. A hazai, és külföldi megrendelők kiállításokon fedezik fel a társaság munkáit, amelyek nemes alapanyaga leggyakrabban az elegáns esztétikai és tökéletes tartalmi megjelenésű cseresznyefa. A magas színvonalon gépesített műhelyekben dolgozó, jól képzett asztalos szakemberek keze alól olyan minőségi bútorok kerülnek ki, amelyek méltán aratnak   kert. A csábítás már a bemutatóteremben megtörténik, ahol az otthon kitalált tervekkel érkezők gyakran felülvizsgálják elképzeléseiket, és papírgalacsinná morzsolják saját rajzaikat. Persze ez nem jelenti azt, hogy közös tervek alapján nem születhetnek bútorok. 2002 évtől pedig elkezdték gyártani a kézi faragásokkal díszített, antik jellegű egyedi kivitelű cseresznyefa bútorokat, amely nagyon sokak ízlésével találkozott…

Családi műhellyel a háttérben

Szabó László a Gyöngyös szomszédságában fekvő – borászatáról különösen ismert – Nagyrédén született, gyerekkorát is ott töltötte. Édesapja asztalos és szíjgyártó mesterséggel rendelkezett, ennek megfelelően jól felszerszámozott műhelyében a gyerekek különösen szerették múlatni az időt. De, ha már ott voltak, a szerszámok mindegyikét kézbe vették, és lassan megtanulták a használatukat. Szabó Lászlónak az asztalosság tetszett meg jobban, és már saját szerszámokat is készített. A papa közben a helyi szövetkezetben a földművesség felé vette az irányt, és háztájival kezdett foglalkozni. A „fiatalember” pedig meghozta első felelős döntését, és a Mátravidéki Építőipari Ktsz. bútorgyártó részlegéhez szegődött tanulónak, miután egy kétnapos látogatás során nagyon megtetszett neki az ottani munka és környezet. Otthon pedig a papától megörökölt műhelyben folyt a barkácsolás, a síléc-gyártás a haverokkal. 1971-ben szabadult fel, és maradt is a Ktsz-nél, ahol nem kevesebb, mint 18 évet töltött el egy kis kitérővel. Az ala   viszont a tömörbútor – népi bútor – gyártással és a tömörfa alapanyagokkal ismerkedhetett meg. A Ktsz.-nél később, a laminált anyagokból konyhabútor-, majd iskolabútor gyártás is folyt, tehát szinte a bútorgyártás minden területén ismereteket és gyakorlatot szerzett. A rendszerváltás szele 1988-89-ben megérlelte Szabó Lászlóban is a váltás szükségességét. Valami másra, igényesebbre vágyott, és főleg a saját üzem ill. az ipar gondolata foglalkoztatta…

Útban a mai vállalkozás felé

konyaha.jpgNem volt olyan egyszerű akkoriban a magánszektor beindítása, ezért az első ugródeszkaként egy másik kisszövetkezetnél ún. gebines munkaviszonyban óvodai bútorok gyártását vállalta, odahaza alapgépekkel. Természetesen csak a nyereség bizonyos hányadáért folyt a munka, de mégis többet hozott, mint az előző. Majd képkeret-gyártás következett svéd exportra, ami megint egy más kihívás volt. Két évig tartott ez a társult munka is, de ez alatt végképpen megérett a helyzet a váltásra. Kiváltotta az ipart és először egy társával, majd egyre növekvő létszámmal minden asztalosmunkát vállalva elindult a vállalkozás Nagyrédén, az új családi ház mellett felépített mintegy 100 m2 alapterületű műhelyben. Ezt hamarosan, a telekhatárig bővíteni kellett, mert az egyre több – leépült nagyüzemből származó – gép és a munka – ajtó, ablak, lépcső-gyártás – növekvő mennyisége mind több helyet követelt. Szabó László arra összpontosított, amit más asztalos nem szívesen vállalt, így mindig volt bőven munka. Lakossági megrendelésből élte   mert a megyében hamar híre ment a munkájuknak. A helyiek persze, többnyire máshol rendeltek, hogy ne tudjanak az anyagi helyzetükről a szomszédok, így aztán más helyekről jöttek megrendelések nagyobb számban. 1996-ban, Hatvanban volt egy kiállítás, ahova számos saját terméket vitt el Szabó László is. Meglepően nagy volt az érdeklődés, és egyben a megrendelések száma is, ami szinte azonnali döntést vont maga után, mégpedig a műhely Gyöngyösre költöztetését, egy nagyobb alapterületű helyre. Ez egy tsz 800 m2-es csarnoka volt, ami átmenetileg megoldotta a krónikus helyhiányt, a közel 20 fő asztalosnak és a gépeknek kellő teret biztosított. Beindult az üzlet, egyre több volt a megrendelés, de megszaporodott az ellenőrzések száma is. A bérlemény fejlesztése viszont nem lehetett cél, viszont már nem lehetett megfelelni a munkavédelmi és környezetvédelmi elvárásoknak, ezért lépni kellett…

Végleges helyen az üzem

Gyöngyösön a zsugorodó Autójavító Szövetkezettől sikerült egy 280 m2 épületet vásárolni és mindjárt 1100 m2- re bővíteni. Ez megoldotta az akkor már Ében-H Kft-. néven szereplő vállalkozás összes működési gondját. Asztalosokat kellett felvenni, és a vállalkozás teljes létszáma így 40 főre bővült. A munkaszervezésben jelentős változtatásokra került sor, lapszabász, tömörfa megmunkáló, festő, és összeszerelő részlegek jöttek létre, és emellett, a gyártás- előkészítést is, egy független szakemberre kellett bízni. Később, amikor a rusztikus és antik jellegű bútorok gyártása is beindult, akkor tervezési munka is külön lendületet vett egy tervező beállításával. Ma már kreatív, önállóan dolgozó szakemberek – pl. fafaragó – is dolgoznak a cégben, akikkel a bedolgozókat ki lehetett váltani. A minőségi munka megjelenése robbanásszerűen megnövelte a megrendelések számát, ami az 1997-es BNV-nek köszönhető, ahol sikerült számos szimpatizáns elvárásainak megfelelni. Utána a Construma kiállításon ez a trend folytatódott, és  zóta egyáltalán nincs gond a folyamatos, megrendelt munkával.

Termékbővítés idegen anyagok bevonásával

konyha2.jpgTermészetesen az alaptevékenység, a természetes fa alapanyagokra épül, de a kihívások is izgalmasak – mondja Szabó László. Ez gyakran találkozik a kevésbé konzervatív beállítottságú megrendelők eléképzeléseivel. A fa maximális tiszteletben tartása mellett a minőségi belsőépítészeti anyagok közül a wilsonart és a corian – amelyek kisebb keménységű higiénikusan használható műkő hatású anyagok – felhasználásával készülnek konyhai és fürdőszobai bútorok. Ehhez persze a saját szakemberek kiképzésére volt szükség, akik elsajátították a gyémánt és vídia vágóbetétes gépek használatát, az anyag vágástechnikáját a pontos méretek kialakítása érdekében. Ezek nem olcsó anyagok, de igény mégis van rá, ezért fel kellett venni ilyen bútorokat is a termékek sorába. A fém tartó és kiegészítő elemek is egyre gyakrabban jönnek számításba, amelyek egy újhullámos merészebb tervezés eredményeképpen jönnek szóba. Ezt az irányt egyre inkább Szabó László szintén a társaságban dolgozó lakberendező, bútortervező végzettségű fia,Szabó Ta  s képviseli. A vállalkozás feljövő profiljáttehátezjelenti,ami vélhetően szintén érdeklődésre tarthat számot, de nem veszélyezteti semmiképpen a rusztikus, antik jellegű cseresznye tömörfa bútorok gyártását. Jól megférnek majd a különböző stílusirányzatú termékek egymás mellett, hiszen a családokon belüli generációváltás igényeit is ki lehet így szolgálni. Az ügyfelek egyébként a teljesség kedvéért a megrendelt konyháikba, a kiváló minőségű AEG, Elektrolux, Zanussi beépíthető gépei közül választhatják ki a számukra legmegfelelőbb összeállítást, amit természetesen beépítve vehetnek át a szerelés befejezésekor.

Kapcsolt igények

A vállalkozás alapkoncepciója jó ideig az volt, hogy a jól bevált rusztikus és antik jellegű bútorkínálatot gyártják, mert ezek kipróbált technológiával megbízható terméknek bizonyultak. A szerteágazó felkérések alapján azonban, ezen változtatni kellett, hiszen a szobai bútorok mellé a vizes helyiségek –fürdőszoba, konyha – berendezését is kérték, a lakás-belső harmóniája céljából. Végül egy-egy lakás teljes berendezésére is volt igény, ezért jelenleg az utolsó „állomás”, a háló fejlesztése van folyamatban ill. végstádiumban. Az új termékek fejlesztési munkái hosszan eltartanak és a „prototípusok” két-három éves pihentetése folyik. Ez idő alatt kell meggyőződni arról, hogyan viselkednek a bútorok használat és állás közben, csak utána lehet biztonságosan forgalmazni – mondja Szabó László. Így kialakult mára a terméksor, ami sokak nagy örömét szolgálja. A bútoroknál nagy hangsúlyt fordítanak a jó minőségű BLUM vasalat rendszerek, fiókmechanizmusokés kiegészítő szerelvények használatára, amelyek a termék harmóniáját, méltóságát és tartósságát szolgálják. Szolgáltatásképpen a vállalkozás üzletében számos faipari szerelvény megvásárolható, az üzemben pedig bútorlapok bérszabását, igény szerinti megmunkálását is vállalják. Végül, pedig nem elhanyagolható a jövő asztalos nemzedék szempontjából a képzés sem a társaság számára, ezért az üzemben asztalos szakmunkás gyakorlati oktatás is folyik. Ez részben önzetlenül szakmai elhivatottságból, részben pedig az üzem folyamatos szakmai utánpótlása szempontjából is fontos. Jelenleg ha felvétel van, 20 jelentkezőből 2 marad és tud beilleszkedni, mert magas a szakmai követelményrendszer, és alkalmazkodni kell a kialakult közösséghez. Viszont, garantált a bérezés színvonala, nincs fizetéselmaradás,mindenkiután van járulékfizetés,tehátzavartalanulfolyhat a munka…

Tehetősebb réteg jelenti a vevőkört

A tömör cseresznye bútorok megjelenése, gyakran faragással díszítése, valóban rendkívüli esztétikai élmény. Nem véletlen, hogy elsősorban a kifinomult ízlésű, magasabb jövedelmű, nagy és magas belmagasságú, polgári jellegű lakással rendelkező vevők találnak el, az Ében-H Kft.-hez. De, voltak olasz megrendelők, egyre gyakrabban érkeznek szlovákok és német ajkúak is. A szép, és jól sikerült termék híre gyorsan terjed, ezért is a vegyes érdeklődés. Kastélyok, magas belméretű polgári lakások, irodák, igazi díszei ezek a termékek, de minden – hangulatában megfelelő – környezetben csodálatosan mutatnak és funkcionálisan is helytállnak. Alapvetően a tömörfa és a cseresznye fogja meg az embereket, ami természetesen a bútor stílusával és a megmunkálás minőségével teljesedik ki. Az ún. vadcseresznye fűrészáru rendelkezésre áll, stabil a beszállítók köre, akik kamionos méretben hozzák az alapanyagot, amiből mintegy 250 m3-t dolgoznak fel évente. Emellett, lényegesen kevesebb bükk és még kevesebb tölgy is fogy, az igénye  ek megfelelően. A cseresznyefa nagyon dekoratív, jól munkálható, nemes anyag, amely a bútoroknak különös patinát kölcsönöz. Ezért is ragaszkodik ehhez egy tehetős, többnyire igényes és jó ízlésű vásárlói réteg. Szabó László az elsők között fedezte fel ezt a vásárlói réteget és igényüket, és azóta is, mind magasabb színvonalon szolgálja ki őket. Az Ében-H Kft. elérhetőségét az elégedett magánszemélyek és cégek, aztán továbbadják további kapcsolatokat generálva ezzel. Most pl. Kaposváron egy nagy alapterületű irodaépület teljes belsőépítészeti munkái folynak „kihelyezett” 10 emberrel, nem lenne meglepő, ha ezt követően a térségből ismét lenne új megrendelő...

Szellemi, lelki egységben a család

Szabó László a cég szerteágazó dolgainak intézése miatt egyre kevesebbet van otthon nap közben, hiszen tárgyal, munkák után megy, ellenőriz, kapcsolatokat ápol országszerte. Amikor nincs otthon, akkor felesége Mária Asszony – aki elsősorban a cég pénzügyeinek felelőse – vagy fiúk,Tamáshelyettesítiteljeshitelességgel. Lányuk vegyésznek tanult, aki utána az angol-tanári pályát részesítette mégis előnyben, majd a könyvtár szak iránt érzett vonzalmat. Viszont az érdeklődési körébe – még próba időszak után sem – illett a családi vállalkozás profilja.Tamás fiúkannálinkábbbelevetettemagát a munkába, és a jelenlegi érdeklődése alapján valószínűsíthető, hogy szakmai örökösként folytatja majd a vállalkozást. Szabóék, gyakran csak késő este tudják elemezni a napi eseményeket, ezért a családfőt az üzemben, gép mellett, szinte soha nem lehet már megtalálni, pedig nagyon szereti a szakmáját. Kevés idő marad a kikapcsolódásra és pihenésre. Szeretik Görögországot, ahova szívesen visszatérnek, de legfeljebb egy hét az elvisel  tő időtartam, és kizárólag telefon nélkül – teszi hozzá Szabó László. Az 54 éves szakember tervei úgy tűnik kifogyhatatlanok, hiszen még egy-egy nagyvárosban bemutató üzletet szeretne nyitni, ha ez eredményes lesz, akkor további üzembővítést is tervez. De mindenképpen marad a jelenlegi profil,azértékállórusztikus, antik jellegű cseresznye bútor, ami mellett több mint egy évtizede elkötelezte magát. De, emellett mindenképpen jut hely és gyártókapacitás, Tamás fiamoderntervezésű, a következő generáció számára megalkotott bútorai számára is...

A cég termékei a bútorbolton belül.